Aktywność fizyczna seniorów – jak się do niej przygotować?
Ruch jest ważny niezależnie od wieku. Aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie również dla seniorów, wspierając profilaktykę i leczenie licznych schorzeń. Jak przygotować się do treningów w podeszłym wieku? Sprawdź, o czym warto pamiętać!
Korzyści z aktywności fizycznej u osób starszych
Aktywność fizyczna seniorów, która dopasowana jest do ich indywidualnych możliwości i potrzeb, pozwala na zachowanie zdrowia ciała i ducha na długi czas.
Ruch u osób starszych nie tylko poprawia mobilność, ale także pozwala zapobiegać i leczyć wiele chorób. Ma także kluczowe znaczenie w rehabilitacji.
Regularny ruch obniża ryzyko wielu dolegliwości jak:
– nadwaga i otyłość,
– cukrzyca typu 2,
– nadciśnienie tętnicze,
– miażdżyca naczyń krwionośnych,
– zawał serca,
– udar mózgu,
– osteoporoza,
– zaparcia,
– bezsenność,
– depresja.
Trening seniora – jak się przygotować?
Aby rozpocząć ćwiczenia w podeszłym wieku, należy przede wszystkim pamiętać o tym, że aktywność fizyczna seniora musi być dopasowana specjalnie do niego. Jak przygotować trening dla starszej osoby?
Dobrze rozplanowany trening dla starszej osoby powinien zawierać zróżnicowane elementy:
– wysiłek tlenowy, który powoduje zaangażowanie dużych grup mięśniowych, na przykład bieganie, jazda na rowerze, pływanie, tenis, ćwiczenia kardio,
– wysiłek oporowy, na przykład z użyciem małych hantli, taśm oporowych, a nawet butelki z wodą,
– ćwiczenia rozciągające jak stretching lub joga,
– ćwiczenia wspomagające równowagę.
Nie zaleca się wykonywania forsownych, obciążających ćwiczeń, a nowe obciążenia należy wprowadzać powoli.
W opracowaniu optymalnego programu treningowego dla seniora może pomóc także trener personalny.
Nie można zapominać też o odpowiedniej diecie. Zwiększony wysiłek oznacza wyższe zapotrzebowanie energetyczne, dlatego decyzję o treningach warto połączyć ze zmianą sposobu żywienia na zdrowszy.
To się przyda!
Do ćwiczeń w domu i poza nim przydadzą się nie tylko strój oraz obuwie sportowe. Oprócz nich warto mieć pod ręką:
Napój izotoniczny
Będzie o wiele lepiej nawadniał organizm w porównaniu do zwykłej wody, ponieważ zawiera dużą ilość witamin i minerałów oraz dodatek węglowodanów, które natychmiast podnoszą poziom energii. Izotonik można kupić jako gotowy, w tabletkach, proszku lub przygotować go samodzielnie, na przykład z wody zmieszanej z miodem i cytryną.
Wyroby chłonne
Wielu seniorów zmaga się z problemem nietrzymania moczu. Nie musi być on jednak przeszkodą w aktywności fizycznej. Aby zapobiegać skutkom inkontynencji, warto sięgnąć po wyroby chłonne, na przykład wkładki urologiczne dla kobiet lub mężczyzn. Dzięki swojej anatomicznej budowie i specjalnym materiałom chłonnym są dyskretne i natychmiast absorbują wilgoć, zapewniając maksymalny komfort ruchu.
Zegarek sportowy
Teraz takie gadżety można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Zegarek sportowy pomaga w kontrolowaniu wielu parametrów, między innymi mierzy aktualny puls, liczy spalone kalorie, odlicza czas do wykonania ćwiczeń. Można wykorzystywać go podczas wielu aktywności – spacerów, nordic walkingu, pływania czy jeżdżenia na rowerze.