Dlaczego rolnicy wciąż stawiają na Bizon BS Z110?
Kombajny zbożowe to maszyny produkowane w Polsce od dziesięcioleci. Najpopularniejsza z całą pewnością jest marka Bizon, będąca synonimem solidności oraz niskiej awaryjności. Jego historia obejmuje szereg modeli produkowanych w płockiej Fabryce Maszyn Żniwnych. Spośród wielu modeli, jakie powstały w długiej historii tej fabryki, na szczególną uwagę zasługuje Bizon BS Z110. Wyróżnia się unikalną konstrukcją oraz wieloma zaletami, tak bardzo docenianymi przez rolników. Ze względu na liczne aspekty techniczne, z którymi należy się zmierzyć, warto opisać dokładniej, na czym polega wyjątkowa budowa i działanie kombajnu pochodzącego z płockiej fabryki.
Dlaczego warto zwrócić uwagę na markę Bizon?
Kombajn Bizon BS Z110 jest doceniany nie tylko za wydajność w zbieraniu plonów z pól, ale także ze względu na bezproblemową obsługę techniczną. Na uwagę zasługują przede wszystkim:
- niezwykle wydajny silnik o dużej wytrzymałości,
- duża dostępność części zamiennych, dzięki czemu do dziś można używać modelu Z110,
- twórcy kombajnu pozostawili użytkownikom szerokie pole do wprowadzania własnych zmian, przeróbek oraz modyfikacji.
Warto także wskazać na to, czym model Z110 wyróżniał się na tle innych konstrukcji i co sprawiło, że jest tak rozpoznawalny. Przede wszystkim umieszczono w nim kilka typów bębnów: jeden do omłotu, drugi do odrzucania i trzeci — pełniący funkcję separatora. Na uwagę zasługuje też dobrze rozwinięty układ hydrauliczny oraz pełna automatyzacja procesu młócenia. Dzięki komputerowi pokładowemu oraz innowacyjnym rozwiązaniom w momencie premiery była to bardzo nowoczesna maszyna na polskim rynku. Produkowano ją przez ponad 10 lat i w rezultacie powstało 1044 sztuk tego kombajnu.
Jak wygląda wydajność kombajnu Bizon BS Z110?
Kombajn Bizon BS Z110 od dawna cieszy się dobrymi opiniami wśród użytkowników — przede wszystkim ze względu na wydajność i niski poziom awaryjności. Pozwala obsłużyć duże powierzchnie i świetnie sprawdza się przy młóceniu wszystkich podstawowych zbóż. Wracając do wydajności, to warto pokazać, jakie są osiągi kombajnu:
- pozwala na wymłócenie do 14 ton zbóż w ciągu godziny (przy dobrej pogodzie),
- rozwiązanie w postaci separatora skutecznie chroni przed wystąpieniem strat w zbożu,
- w ciągu roku Bizon BS Z110 może przerobić ponad 130 ton zbóż.
Co ciekawe, ten kombajn można być przystosowany do innych typów upraw. Przykładowo, może być wykorzystany do zbioru kukurydzy, jeśli rolnik zamontuje 6-rzędowy adapter. W przypadku rzepaku najlepszy będzie zespół składający się z jednej fazy. Przydatnym narzędziem jest również rozdrabniacz, dzięki któremu można pociąć i przygotować duże ilości słomy do nawożenia pola.
Gdzie warto szukać części zamiennych?
Części rolnicze do maszyny Bizon BS Z110 to kolejna dziedzina, w której kombajn wyróżnia się zdecydowanie na plus. Obecnie można w prosty sposób wzbogacić maszynę we wszystkie komponenty, dzięki którym można zwiększyć jego funkcjonalność. Warto kupować je w internetowych sklepach rolniczych, które posiadają specjalny system upustów oraz oferują doradztwo i fachową pomoc w wyborze części.