Ile kosztuje wynajem mieszkania?
Brak możliwości wzięcia kredytu i częsta zmiana miasta zamieszkania to tylko dwa z wielu powodów, dla których lokatorzy wynajmują nieruchomość, a nie kupują własną. Do wyboru są kawalerki, dwupokojowe mieszkania, a także większe przestrzenie. Sprawdź, ile kosztuje wynajem mieszkania?
Co wpływa na koszt wynajmu mieszkania?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że koszt wynajmu mieszkania zależy od lokalizacji. Inaczej kształtują się ceny w dużym mieście, a nieco niższe koszty przewiduje się w małych miejscowościach i wsiach. Jest to bardzo ważny czynnik, ale nie jedyny. Liczy się też sama lokalizacja bloku, kamienicy czy też wieżowca. Czy jest blisko do centrum miasta? Wokół znajduje się wiele przystanków komunikacji, sklepów i parków? W takim razie cena za wynajem mieszkania może być wyższa niż na przedmieściach.
Wysokość czynszu jest zależna również od tego, gdzie znajduje się mieszkanie (nowy blok czy może starsze budownictwo), udogodnień w samym lokalu, a także metrażu. Przestronne trzypokojowe lokum z pełnym wyposażeniem w mieście będzie zdecydowanie droższe niż pusta kawalerka dwie ulice dalej. Co ciekawe, tańsze na wynajem są mieszkania, które znajdują się na wyższych kondygnacjach, np. na poddaszu bloku.
Wynajem mieszkania w Polsce – ceny
Jak się okazuje, w badaniach często pojawia się jeden wspólny mianownik: ceny mieszkań na południu (Kraków, Kielce, Rzeszów) są nieco tańsze niż te, które są na wynajem na północy (Gdańsk, Szczecin). Oczywiście wysoki czynsz jest również w Warszawie. Ceny za wynajem mieszkania kształtują się od 800 nawet to 5800 złotych za 50 metrów kwadratowych, oczywiście bez opłat za media. Można jednak dostać dwupokojowe mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji za około 1500-2000 złotych. Cena na wynajem nie obejmuje jednak kosztów dodatkowych. Można przyjąć, że za metr kwadratowy zapłacisz średnio od 25 do 35 złotych, w zależności od lokalizacji i standardu.
Na co składa się na koszt wynajmu mieszkania?
Czynsz to tylko jeden z kosztów, który musisz ponieść za wynajem mieszkania. Z reguły jest on czystym zyskiem dla właściciela. Do tego dochodzą opłaty takie jak czynsz do spółdzielni, woda, prąd, gaz, ewentualnie telewizja i Internet, a także jednorazowa kaucja. Ma ona zabezpieczać przed zniszczeniem mienia właściciela. Najczęściej kwota jest równa jednemu czynszowi. Jeśli nie przewidziałeś tego kosztu, szybka gotówka może Ci pomóc.
Musisz być bardzo uważny i ostrożny, jeśli będziesz podpisywać umowę. Ustal formę płatności oraz terminy, np. za samo mieszkanie zapłacisz do 10. każdego miesiąca. Sprawdź, jak prezentują się koszty za wodę, czynsz, prąd czy też gaz. W ten sposób sprawdzisz, ile wynoszą opłaty w praktyce. Co ciekawe, liczniki prądu można przepisać na najemcę, aby płacił on wyłącznie tyle, ile naprawdę zużył. Sposób rozliczania wody jest to bardziej skomplikowane, bo z reguły płaci się za nią z góry w formie składek. Najlepiej obliczyć wspólnie średnie zużycie wody, w zależności od liczby domowników, a po okresie rozliczeniowym, zwrócić nadpłatę albo uregulować niedopłatę.