Jak dbać prawidłowo o obuwie, by długo służyło?

Właściwa pielęgnacja obuwia to sposób na utrzymanie naszej ulubionej pary sztybletów czy botków w idealnej postaci przez długie lata. Nie straszne im wtedy ani zabrudzenia, ani nawet przemoknięcie – odpowiednia impregnacja poradzi sobie nawet z takimi ekstremalnymi sytuacjami. Jak w takim razie prawidłowo o nie dbać?

Najważniejsze zasady, które stosujemy do każdego obuwia 

Jeśli wydaje nam się, że impregnacja butów wszystko załatwi, to jesteśmy w błędzie. Istnieje kilka podstawowych reguł, które należy stosować niezależnie od tego, z jakiego materiału buty zostały wykonane. Mogą więc być to sztuczne tworzywa, skóra licowa i zamsz. Przede wszystkim należy pamiętać o oczyszczaniu obuwia. Piasek czy błoto najlepiej usuwać na bieżąco, ponieważ dzięki temu unikniemy plam, które pojawią się po wyschnięciu. To, w jaki sposób czyścić buty, uzależnione jest od materiału, a najlepiej stosować się do zaleceń producenta, który zawsze takie informacje umieszcza na metce czy opakowaniu.

Drugą ważną zasadą jest suszenie butów po przemoczeniu. Niezależnie od materiału nie wolno suszyć ich przy źródłach ciepła, więc kaloryfery, a nawet nasłoneczniony balkon zdecydowanie odpadają. W ten sposób buty mogą nie tylko stracić na swoim kształcie, ale również kolorze. Przemoczone buty najlepiej wypełnić starymi gazetami lub prawidłem i pozwolić im spokojnie schnąć w temperaturze pokojowej. W ten sposób należy także przechowywać buty poza sezonem. Wypełnienie ich za pomocą gazet lub prawideł sprawi, że zachowają swój pierwotny kształt.

Impregnacja butów

Właściwe czyszczenie, suszenie i impregnacja butów to zdecydowanie podstawowe zasady, którymi należy traktować nasze obuwie. W sklepach dostępnych jest bardzo wiele środków, które sprawią, że nasze buty nie tylko unikną przemoknięcia, ale również ewentualne zabrudzenia będą pojawiać się rzadziej, a także łatwo schodzić i między  innymi usuniemy je przy pomocy miękkiej szczoteczki. 

Obuwie wykonane ze skóry licowej, jak również zamszu, należy przed pierwszym użyciem zaimpregnować odpowiednim preparatem. Dla skóry licowej są to najczęściej pasty, woski lub inne produkty w płynie. Najlepiej wybierać te, które w swoim składzie zawierają naturalne składniki, np. woski i oleje. W przypadku zamszu najlepiej wybrać preparat w sprayu, który jest bardzo prosty w aplikacji. Środki te zabezpieczają przed wniknięciem wilgoci i zabrudzeń w głębsze warstwy skóry. 

Systematyczne impregnowanie i odświeżanie 

Impregnację obuwia najlepiej przeprowadzać systematycznie i dość często, a szczególnie ważne jest to w przypadku skóry zamszowej. Skórę licową, gdy straci swój blask, należy wypastować i wypolerować. Gdy buty stracą swój kolor, to można również zastosować specjalne kremy koloryzujące, które usuną przebarwienia, ale należy właściwie dobrać kolor. 

Nie mniej ważne jest systematyczne odświeżanie obuwia. I na pewno nie powinno odbywać się ono w pralce, nawet w przypadku butów sportowych. W tym celu stosuje się specjalne dezodoranty z jonami srebra o działaniu antybakteryjnym lub torebki z herbatą z kroplą olejku herbacianego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.