Jak radzić sobie w czasach kryzysu

Ostatnie lata to prawdziwy egzamin przetrwania dla wielu z nas. Pandemia koronawirusa i związany z nim kryzys gospodarczy, a obecnie niepewność i strach spowodowany sytuacją za nasza wschodnią granicą – wszystko to sprawia, że większość z nas żyje w obawie o to, co przyniesie jutro, boi się inwestować czy podejmować jakiekolwiek decyzje obarczone nawet minimalnym ryzykiem. Jak zatem poradzić sobie z tą, niekoniecznie przychylną naszym planom, sytuacją i żyć zgodnie z własnymi założeniami? Oto kilka inspiracji.

Oczyść myśli z negatywnych emocji

Żaden plan nie wypali, jeśli nasza głowa pełna będzie czarnych myśli i negatywnych fluidów. Patrzenie na świat przez szare okulary i szukanie problemów tam, gdzie jeszcze ich nie ma i być może nigdy nie będzie to prawdziwi zabójcy sukcesu. Nawet, jeśli okoliczności nie są sprzyjające, trzeba patrzeć przed siebie z uniesioną głową i nie bać się porażek – te bowiem są doskonałą lekcją pokory i motywują do działania. No dobrze. Ale jak to wszystko zrobić? Po pierwsze: zdystansujmy się do sytuacji odcinając się od negatywnych informacji. Brak dostępu do internetu, telefonu i telewizji sprawi, że nie będziemy “faszerować” naszej głowy złymi wiadomościami, z których większość może okazać się nieprawdziwa lub przekoloryzowana. Po drugie: zmieńmy środowisko  – na weekend, tydzień, miesiąc. Wyjedźmy gdzieś z dala od codziennych problemów i obowiązków, dajmy się ponieść chwili i cieszmy się tym, co daje nam otoczenie –  czy to piękna przyroda czy ukochany gwar miasta. Róbmy to, na co zwykle brakuje nam czasu z uwagi na przytłoczenie pracą i domowymi obowiązkami. Po takim wypadzie z pewnością zwiększymy motywację do działanie i odkryjemy w sobie nowy potencjał.

Polecamy także: dawkawiedzy.pl – dom, rodzina, moda, lifestyle i biznes

Oszczędności

Zadbanie o poduszkę finansową to absolutna podstawa naszego komfortu. Warto być przygotowanym pod tym kątem na każdą ewentualność i tak rozdysponować swoje oszczędności, aby w sytuacji gdy stracimy możliwości zarobkowania czy będziemy zmuszeni opuścić miejsce zamieszkania, móc utrzymać się w dowolnym miejscu na świecie przez co najmniej kilka miesięcy. Najlepiej więc otworzyć osobne konto, na którym będziemy lokować oszczędności, a jeśli mamy taką możliwość, podzielić je na różne waluty. Pamiętajmy także o tym, aby pewna sumę mieć schowaną gdzieś w gotówce. Będzie ona niezbędna w sytuacji, gdy wydarzy się coś, co zmusi nas do szybkiej ucieczki z miejsca zamieszkania i tym samym uniemożliwi pobranie pieniędzy z konta bankowego. 

Dywersyfikacja źródeł dochodu

To kolejny ważny krok, który zabezpieczy nas przed utratą środków do życia w momencie, gdy stracimy główne źródło dochodu. Warto zawsze mieć możliwość wykonania dodatkowej pracy, na przykład w formie zleceń. Dobrze więc rozwijać swoje kompetencje w różnych branżach i próbować swych sił w zawodach czy profesjach, które mogą być w przyszłości alternatywą, nawet chwilową, dla obecnego zawodu. 

Być tu i teraz

Ostatni punkt, choć chyba najważniejszy, to umiejętność czerpania radości z każdej chwili. Tak pojęte szczęście pozwoli nam żyć pełnią życia bez względu na okoliczności. Ćwiczmy taką postawę każdego dnia aż wejdzie nam w nawyk i sprawi, że nasze życie nabierze kolorów!

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem cowsiecipiszczy.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.