Jak wziąć samochód na raty?
Zakup samochodu to dla wielu z nas spory wydatek. Nie trzeba jednak angażować w niego wszystkich oszczędności, a jedynie wkład własny. Dostępne są różne sposoby finansowania auta – m.in. kredyty, leasing i wynajem. Podpowiadamy, jak wziąć samochód na raty.
Duże wydatki nie zawsze można sfinansować z oszczędności – nawet mając je na koncie. Po prostu nie jest to najkorzystniejsze rozwiązanie z finansowego i rozsądnego punktu widzenia. Najlepiej zachować poduszkę finansową, a przy większych zakupach korzystać z produktów bankowych – m.in. kredytów. W przypadku samochodu można skorzystać z kilku różnych modeli finansowania. Dowiedz się, który wybrać i jak wziąć samochód na raty.
Samochód na raty – różne opcje do wyboru
By kupić pojazd za gotówkę, często musimy odkładać pieniądze przez kilka lat. Rozłożenie płatności na raty i w czasie to sposób na odciążenie domowego budżetu. Dla klientów indywidualnych jest kilka opcji do wyboru – kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, wynajem długoterminowy oraz leasing konsumencki.
Nowy samochód na raty to rozwiązanie dostępne dla każdego, także dla osób prywatnych, które nie mają działalności. Kalkulator samochodu kredytowego sprawi, że łatwo porównasz dostępne rozwiązania i znajdziesz najlepsze dla siebie.
Jak wziąć samochód na raty – kredyt samochodowy
Jedną z podstawowych opcji jest wzięcie kredytu samochodowego. Pozwala on na sfinansowanie zakupu aut osobowych, motocykli, motorowerów, quadów i wielu innych pojazdów. Możesz jeździć nowym autem, ponosząc niewielkie koszty miesięczne. Możesz też wybrać auto używane, ale na nie otrzymasz wyższe oprocentowanie.
Plusem jest dość niskie oprocentowanie, ale kredyt ten wiąże się z różnymi ograniczeniami. Proponuje stosunkowo niskie RRSO, ale wymagane są zabezpieczenia. Jest też wymóg posiadania ubezpieczenia AC i sporządzenia cesji na rzecz banku.
A może kredyt gotówkowy na auto?
Dla wielu osób lepszą opcją jest jednak kredyt gotówkowy ze względu na jego elastyczność – środki można przeznaczyć na dowolny cel, m.in. na zakup auta. Bank nie ma wpływu na to, w jaki sposób będziesz użytkować pojazd. Sprawdzi się w różnych sytuacjach – kiedy potrzebujemy dużych środków albo zastrzyku gotówki. Samochód na raty można elastycznie dostosować do możliwości finansowych, by nie nadwerężyć budżetu.
Auto na raty – wymagane formalności i dokumenty
Najpierw trzeba przejść przez proces pozyskania finansowania. Pierwszy krok to wybór samochodu. W przypadku nowych aut oprocentowanie jest zwykle niższe. Salon wystawia fakturę pro forma, z nią należy pójść do banku i złożyć wniosek o kredyt. Wymagane przez bank formalności zależą od przepisów, jakie w nim obowiązują.
Gdy bank wyda pozytywną decyzję, przekaże Ci promesę kredytową. Dzięki niej będzie możliwy zakup auta na kredyt. W przypadku zakupu nowego auta na raty z salonu, który współpracuje z wybrany bankiem, formalności są zwykle uproszczone. Na pewno bank sprawdzi Twoją historię kredytową.
Dokumenty do auto kredytu
Co trzeba skompletować? Niezbędne dokumenty do uzyskania kredytu na samochód to:
- dowód tożsamości,
- zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta,
- zaświadczenie o zatrudnieniu.
Konieczne jest też zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji i wykupienie ubezpieczenia OC.
Jak wziąć samochód na raty? Krok po kroku
Cały proces krok po kroku wygląda następująco:
- Wybierz salon samochodowy i konkretne auto – zaoszczędzisz czas, jeśli wybierzesz salon współpracujący z danym bankiem.
- Złóż wniosek kredytowy oraz inne wymagane dokumenty.
- Poczekaj na decyzję banku, czyli zgodę na udzielenie kredytu.
- Odbierz fakturę, kartę pojazdu i wyciąg ze świadectwa homologacji.
- Zarejestruj auto w wydziale komunikacji.
- Odbierz tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz naklejkę legalizacyjną.
- Wykup ubezpieczenie samochodu.
- Odbierz auto z salonu.
Źródła
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607995,kredyty-samochodowe,wynajem-dlugoterminowy-samochodow—na-czym-polega,1,1.
- https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-ac-jak-wybrac-odpowiednie-autocasco/.
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank