Jaką chemie basenową wybierać? Na co zwrócić uwagę?

Kąpiel w basenie to doskonałe ćwiczenie na wiele grup mięśniowych oraz chwila, w której można poddać się błogiemu relaksowi. Woda w basenie ma jednak tendencje do zanieczyszczeń. Dlatego niezależnie od pory roku należy o nią dbać. Wpływa na nią wiele czynników zewnętrznych jak temperatura i promieniowanie słoneczne. Co zrobić, żeby tylko czysta woda okalała nasze ciało podczas wizyty w basenie? Potrzebna nam odpowiednia chemia basenowa.

Niezależnie od tego, w jakim miejscu występuje basen, istnieje wiele czynników, które zagrażają czystości wody. Najgorzej jest w przypadku basenów ogrodowych. W takim przypadku zagrożenie stanowi gleba oraz roślinność występująca w pobliżu. Brak zachowania odpowiedniej higieny wody może powodować różne choroby skóry u człowieka. No dobrze, ale jaką chemię basenową wybrać, aby móc cieszyć się z nienagannej czystości basenu przez długi czas?

Najbardziej popularna chemia basenowa – chlor

Chlor zna chyba każdy z nas. Stosowany jest w większości publicznych pływalniach. Taki sposób sprawdza się świetnie w celu neutralizacji zanieczyszczeń i przeciwdziałania glonom. Substancja ta zapewnia optymalną czystość wody i wpływa na eliminację szkodliwych drobnoustrojów w niej zawartej.

Dodatek chlory w wodzie basenowej działa korzystnie także na jej klarowność. Taki środek bywa jednak drażniący, szczególnie dla osób o wrażliwej skórze i dla dzieci. Co do zasady profesjonalna chemia basenowa z chlorem jest bezpieczna i powinno się ją stosować systematycznie, np. raz w tygodniu.

Sprawdź chemię basenową na: chemiabasenowa.pl

Preparaty do regulacji pH w chemii basenowej

W ogrodowych basenach można dbać o prawidłowy poziom pH. Chemia basenowa dostępna na rynku pozwala utrzymać odczyn wody na poziomie od 7,0 do 7,4, co jest korzystne dla zdrowia, a przy okazji zmniejsza ryzyko namnażania szkodliwych drobnoustrojów.

Aktywny tlen do oczyszczania wody w basenie

W celu uzdatniania wody w przydomowym basenie i nie tylko warto skorzystać z aktywnego tlenu w tabletkach. W przypadku takiej chemii basenowej zapobiegamy zjawisku zmętnienia wody i skutecznie przeciwdziała powstawaniu glonów. Działanie jest bardzo podobne, jak w przypadku chloru, lecz nie towarzyszy mu nieprzyjemny zapach.

Aktywny tlen do oczyszczania wody jest także lepszy dlatego, że basen ogrodowy jest gotowy do użytku już po godzinie od zastosowania chemii. Dodatkowo jest to sposób na czystą wodę, który jest przyjazny nawet dla skóry dzieci.

Skuteczną alternatywą są także tabletki z flokulantami i koagulantami. To chemia, która łączy ze sobą zanieczyszczenia, a zbite w większe cząsteczki są łatwiej filtrowane i usuwane z basenu. Taka opcja sprawdza się dobrze w dużych basenach ogrodowych.

Antyglony

Utrzymać czystość wody w basenie ogrodowym można także stosując antyglony. To substancja chemiczna do rozpuszczania w wodzie, która zapobiega inwazji glonów. Pomaga także zwalczać powstałe już przestrzenie zazielenione.

Czy chemia basenowa szkodzi?

Wybierając odpowiednie preparaty do basenu wiele osób, zastanawia się, czy mają one wpływ na zdrowie. Wszystko zależy właściwie od rodzaju stosowanego środka. Ważny jest jego skład, dlatego uczulamy, aby zwracać uwagę przede wszystkim na ten aspekt.

Ważne są także wszystkie składniki, które mogą wywoływać alergię. Należy więc uniknąć preparatów, które są potencjalnie szkodliwe dla człowieka.

Dobrą informacją jest fakt, że współczesne produkty są coraz łagodniejsze dla skóry, działając przez długi czas, a producenci przykładają dużą wagę do tego aspektu. Możemy spodziewać się, że za kilka lat będziemy używali kompletnie bezpiecznych środków, które będą neutralne dla organizmu człowieka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.