Jakie funkcje powinny spełniać dziecięce buty na zimę?

Wybór dziecięcych butów jest bardzo trudny. Po pierwsze małe dzieci nie są w stanie powiedzieć, które obuwie im najbardziej odpowiada, a po drugie trudno to samodzielnie sprawdzić, szczególnie gdy chodzi o masywne buty zimowe. Buty dziecięce są również bardzo podatne na zniszczenie, mimo tego że dzieci bardzo szybko z nich wyrastają. Obuwie zimowe jest szczególnie nielubiane przez dzieci – jest zazwyczaj masywne i ciężkie – często ogranicza ruchy. Jak wybrać odpowiednie buty dziecięce na zimę, aby miały nie tylko dobry rozmiar, ale również były komfortowe w noszeniu? Czy kierować się podziałem kolorystycznym na obuwie przeznaczone dla chłopców czy dziewczynek?

Dobór buta do małej, dziecięcej nóżki

Stopa dziecka ma specyficzny kształt. Dotyczy to szczególnie małych dzieci – jest szersza, ma wyższe podbicie. Idealnie zimowe buty powinny mieć zatem szeroką okolicę palców. Jednak to nie kształt buta spędza rodzicom sen z powiek, a dobór rozmiaru. O ile w sandałach widać, czy rozmiar jest dopasowany, o tyle ciężkie i masywne buty zimowe nie dają tego komfortu. A przecież wkładka powinna być o około pół centymetra dłuższa od stopy dziecka. Jak sprawdzić to, gdy nie da się dotknąć palców? Wielu rodziców ma doskonały sposób aby wykonać to zadanie. Należy przesunąć stopę dziecka w bucie maksymalnie do przodu, a następnie za piętę wsunąć swój palec wskazujący. Ma on około pół centymetra szerokości. Jeśli palec nie wchodzi, buty są już za małe, jeśli jest luźny, trzeba spróbować z mniejszym rozmiarem. Idealną jest sytuacja, gdy palec wejdzie swobodnie, ale dobrze przylega zarówno do buta, jak i do stopy dziecka. Kolejnym czynnikiem, na który powinni zwrócić uwagę rodzice jest możliwość regulacji szerokości cholewki. W wielu butach sznurówki są jedynie ozdobą i nie można przy ich pomocy dopasować butów do kształtów kostki. Warto, aby taka regulacja jednak była dostępna. Ułatwi to późniejsze ubieranie zimowego obuwia. 

Buty zimowe – jakie mają funkcje i możliwości?

Buty dziecięce mają duże znaczenie w okresie zimowym. Oczywiście nadrzędną funkcją jest ochrona przed mrozem, jednak równie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, które będzie się poruszać po śliskiej, zlodowaciałej powierzchni. Warto zatem spojrzeć na podeszwę buta i sprawdzić, czy ma ona wystarczająco głębokie bieżnikowanie. Odpowiednie wzorki na podeszwie zapewnią komfortowe poruszanie się w zimowych warunkach i ochronią przed bolesnym upadku, nawet gdy dziecko będzie zdobywać kolejną górkę wraz z sankami. 

Kolor butów – czy obuwie z ulubionym bohaterem będzie chętniej noszone?

Odchodzi się już od podziałów kolorystycznych butów. Aktualnie buty zdobione są wizerunkami postaci z ulubionych bajek. Dzieci chętniej ubierają obuwie tego typu. Jest to przydatny sposób aby zachęcić do zakładania zimowych butów, które nie są równie wygodne jak lekkie sandały czy sportowe jesienne buciki. Dobrze dopasowane zimowe buty dziecięce, które dodatkowo będą ozdobione popularnym motywem mogą być strzałem w dziesiątkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.