Laserowe usuwanie zmian skórnych – kto powinien rozważyć ten zabieg?

Zmiany skórne występują pod różnymi postaciami: pieprzyków, znamion, brodawek, grudek, plamek. Większość z nich to jedynie kosmetyczny defekt, który można usunąć szybko i bezboleśnie przy pomocy nowoczesnego lasera. Przedstawiamy zabieg laserowego usuwania zmian skórnych.

Laserowe usuwanie zmian skórnych – wskazania

Usuwanie zmian skórnych przy pomocy lasera powinno zostać poprzedzone konsultacją lekarską. Podczas spotkania z pacjentem dermatolog musi ocenić, czy dana zmiana może być usunięta bez użycia skalpela. Niektóre pieprzyki i znamiona, wyglądające podejrzanie, usuwa się chirurgicznie, a wycinek tkanki przekazuje się do badania histopatologicznego. Cechy zmian skórnych, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza, można rozpoznać, stosując tzw. metodę ABCDE (od pierwszych liter słów określających cechy znamienia w języku angielskim):

  1. asymetria (asymmetry) – pieprzyk ma wyraźnie nieregularny kształt;
  2. nierówne granice (borders) – zmiana skórna ma „poszarpane” brzegi;
  3. nietypowy kolor (colour) – barwa znamienia jest niejednolita, widać ciemniejsze plamki;
  4. duża średnica (diameter) – zmiana ma szerokość większą niż 0,5 cm;
  5. zmiana ewoluuje (evolution) – pieprzyk zmienił swój wygląd w ciągu ostatnich trzech miesięcy, np. powiększył się, odbarwił.

Jeżeli występują u Ciebie powyższe objawy, lekarz musi dokładnie obejrzeć zmianę skórną i przeprowadzić szczegółowe badania, które pozwolą wykluczyć ich nowotworowy charakter.

Wskazaniem do laserowego usuwania zmian skórnych są natomiast zmiany łagodne:

  • włókniaki,
  • brodawki wirusowe, tzw. kurzajki,
  • znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki,
  • naczyniaki rubinowe,
  • przebarwienia.

Ogromnym atutem laserowego usuwania znamion i pieprzyków jest możliwość przeprowadzenia go niezależnie od wieku, a zatem w przypadku dzieci, osób starszych, a nawet kobiet ciężarnych. Przeciwwskazaniami są natomiast, m.in. aktywne infekcje w miejscu występowania zmiany, np. opryszczka, skłonności do tworzenia się blizn przerostowych lub keloidów, a także nadwrażliwość na światło lasera.

Na czym polega usuwanie zmian skórnych laserem?

Laserowe usuwanie zmian skórnych to świetna alternatywa dla metody chirurgicznej. Miejsce po zabiegu goi się szybko, nie pozostawiając śladu po pieprzyku. Z zabiegu usuwania zmian skórnych laserem skorzystamy m.in. w katowickiej Klinice Miracki. Zanim jednak poddamy się procedurze, odbędziemy tam konsultację wstępną ze specjalistą. Po zakwalifikowaniu do zabiegu umówimy się na wizytę w dogodnym terminie. Jeśli na przykład przyjmujesz leki lub zioła światłouczulające, lekarz wyznaczy termin zabiegu w odpowiednim odstępie czasowym od ich odstawienia.

Tryb pracy lasera zostanie odpowiednio dopasowany do głębokości i wielkości zmiany skórnej. Laser CO2 emituje niewidzialne światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę. W zetknięciu z pieprzykiem, znamieniem czy kurzajką dochodzi do bezkrwawego odparowania. Podczas zabiegu zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne. Następnego dnia po usunięciu pieprzyka, na jego miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek, który szybko znika, nie pozostawiając po sobie blizny. Po krótkim czasie nowy, zaróżowiony naskórek upodabnia się do okolicznych tkanek i staje się niewidoczny.

Zabieg trwa zaledwie kilka minut. Co więcej, w wielu przypadkach już pierwsza sesja pozwala na całkowite usunięcie zmiany skórnej. Czasem wymagana jest dłuższa laseroterapia, co ma miejsce w przypadku rozległych i głębokich zmian. O liczbie i częstotliwości zabiegów zawsze decyduje lekarz wykonujący zabieg.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.