Leasing samochodowy – jak to działa?

Leasing samochodowy to niezwykle popularny sposób finansowania samochodu firmowego. Na czym jednak faktycznie polega leasing samochodowy? W jaki sposób leasingobiorca może stać się właścicielem auta oraz jakie zmiany w leasingu samochodów pojawią się w 2022 roku?

Czym jest leasing samochodowy?

Leasing samochodowy najkrócej można opisać jako środek finansowania, w którym to leasingodawca (rozumiany jako finansujący) kupuje dany środek trwały i oddaje Ci go w użytkowanie. Po zakończeniu umowy możesz stać się właścicielem przedmiotu zakupu, nie ma jednak takiego obowiązku. Wyróżnia się kilka odmian leasingu, np.:

  • leasing operacyjny – najpopularniejszy spośród wszystkich opcji leasingu,
  • finansowy – pod pewnymi względami zbliżony do kredytu bankowego,
  • leasing z niskim lub wysokim wykupem.

Zasadniczo w leasing można wziąć niemal wszystko, w praktyce jednak najczęściej dotyczy on samochodów (w tym przede wszystkim aut osobowych). Leasing samochodowy stał się w ostatnich latach bardzo popularnym sposobem na nowe auto. Firmy leasingowe w latach 2010-2018 każdego roku odnotowywały wzrosty, trend ten uległ zmianie dopiero w 2019 roku – wpływ na to miał oczywiście wybuch pandemii. Nie jest to jednak jedyny powód, bowiem od tego czasu zmianom ulegały niektóre regulacje podatkowe, jak np. w kwestii podatku dochodowego dotyczącego samochodów osobowych, w wyniku czego leasing samochodowy stał się nieco mniej opłacalny. W 2022 roku wejdą w życie kolejne zmiany, o tym jednak za chwilę.

Mimo to w 2021 roku leasing samochodowy wrócił do łask. W okresie od stycznia do września 2021 wyleasingowano samochody osobowe, ciężarowe i innego typu o sumarycznej wartości wynoszącej 44,3 mld zł, podczas gdy w analogicznym okresie rok wcześniej wartość ta wynosiła jedynie 29,4 mld zł.

Na czym polega leasing samochodowy?

Skoro leasing samochodowy wciąż jest tak popularny, najprawdopodobniej świadczy to o istotnych zaletach tego rozwiązania. Leasing samochodowy poniekąd łączy w sobie elementy dzierżawy i kredytu. Leasingobiorca może korzystać z wybranego auta zgodnie z warunkami określonymi w umowie. Samochód, który stanowi przedmiot leasingu, przez okres trwania zobowiązania nie jest jednak własnością osoby z niego korzystającej. Zamiast tego auto jest tylko udostępnione na określony czas, w tym okresie leasingobiorca otrzymuje swobodę korzystania z przedmiotu umowy. Warto w tym miejscu zauważyć, że leasingowane auto nie wpływa na zmianę wysokości zniżek w ubezpieczeniu – w końcu nie jest własnością osoby, która je użytkuje. Oczywiście po zakończeniu leasingu można zdecydować się na kupno auta do tej pory jedynie użytkowanego. W takiej sytuacji sama kwota wykupu będzie znacząco niższa niż faktyczna wartość rynkowa pojazdu. Decydując się na to rozwiązanie jeszcze przed podpisaniem umowy, można uzyskać korzystniejsze warunki finansowania.

Jak zmieni się leasing w 2022 roku?

Niektóre procedury i zasady, którym obwarowany jest leasing samochodowy, ulegną zmianie w 2022 roku. Pojawią się pewne utrudnienia na drodze wykupu auta do majątku prywatnego, czego celem jest ograniczenie wyprowadzania aut poleasingowych z firm. Chodzi tu o praktykę, która pozwalała na wzięcie samochodu na firmę, a po spłacie rat leasingowych, wykupienie go do majątku prywatnego. W innych krajach Unii Europejskiej możliwe jest wykupienie wyłącznie przez firmę. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie tego procederu.

Wraz z nowymi regulacjami wykupienie pojazdu bez żadnych dodatkowych podatków byłoby możliwe dopiero po upływie 5 lat od spłaty ostatniej raty leasingu. Jeśli przedsiębiorca chciałby wykupić auto do majątku prywatnego wcześniej, będzie zobowiązany do zapłaty zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

 

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/78107,leasing,leasing—jak-to-dziala,1,1

https://www.pit.pl/aktualnosci/polski-lad-drastyczne-zmiany-w-leasingu-wykup-auta-juz-nie-taki-korzystny-1005862

https://www.fmleasing.pl/porady/pierwszy-leasing-poradnik-dla-poczatkujacych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.