Meble z płyty OSB – poradnik DIY

Meble, do produkcji których użyta została płyta OSB upiększą wnętrze nadając mu stylowego charakteru, a dzięki ich parametrom technicznym są do tego niezwykle funkcjonalne. Powstają z drobno pociętych wiór drzewnych (przeważnie z sosny lub świerka), które są prasowane przy użyciu dużego ciśnienia i wysokiej temperatury. Taki proces sprawia, że wióry przyjmują postać płyty o jednolitej i równej powierzchni.

Płyta OSB to znakomity materiał do stworzenia wyjątkowych mebli. Płyty wiórowe to świetna alternatywa dla drewna. Są zdecydowanie znacznie tańsze, a do tego lżejsze i wymagają niewielkiej obróbki, gdyż nie posiadają sęków, które podczas niej mogłyby być problematyczne.

Uzyskana w ten sposób płyta OSB posiada wyjątkowo dobre właściwości techniczne, jest sztywna, znacznie lżejsza od drewna, a do tego wytrzymała i odporna na mechaniczne uszkodzenia. Przy użyciu odpowiedniego rodzaju lub przy dodaniu specjalnych dodatków uszlachetniających, płyta OSB staje się wodoodporna lub ognioodporna.

 Jak przygotować płytę OSB do obróbki?

Płyta OSB odpowiednio przycięta, skręcona i wykończona świetnie sprawdzi się jako surowiec do pięknych, oryginalnych i wyjątkowych, bo wykonanych własnoręcznie mebli. Do tego typu prac z płytą OSB wystarczy posiadania wyrzynarki, która wyposażona będzie w brzeszczot, aby móc precyzyjnie ciąć drewno, do tego paczka wkrętów do drewna (lub jak kto woli – gwoździ), a także wiertarko-wkrętarka.

Najprostszym, a jednocześnie jednym z najbardziej przydatnych mebli, do stworzenia których może zostać użyta płyta OSB, jest stół roboczy. Najlepszym materiałem będzie płyta OSB-3 o grubości 22 milimetrów. Wszelkie prace warto rozpocząć od wykonania stelażu. Do tego potrzebne będą drewniane kantówki o wymiarach 70 milimetrów szerokości i 70 milimetrów długości lub kantówki z płyty OSB, które będą znacznie lżejsze.

 Niezbędne akcesoria

Aby konstrukcja była odpowiednio stabilna i wytrzymała, trzeba będzie użyć sporej ilości gwoździ i wkrętów – nie warto na nich oszczędzać! Do gotowego stelaża trzeba dorobić nóżki. Świetnie sprawdzą się w tym cztery kantówki o wymiarach 70×70 milimetra i takiej samej długości. Nóżki dokręca się do stelażu za pomocą wkrętów, albo przybija gwoździem.

Do stelażu należy przymocować dociętą wcześniej na wybraną długość płytę OSB pilnując aby tak zwane łby wkrętów nie wystawały powyżej powierzchni blatu tworzonego stołu. Ale wkręty nie mogą też powodować żadnych pęknięć w płycie, dlatego zbyt mocno dociskać ich też nie wolno. Do tej pracy zdecydowanie najlepiej przyda się wkrętarka, w której odpowiednio ustawi się sprzęgło.

Pod blatem stołu roboczego warto zamontować dodatkową półkę. Płyta OSB znakomicie posłuży także jako materiał na taką półkę. Przytwierdzić ją można za pomocą stalowych kątowników – będzie wytrzymała i solidna. Kątowniki dobrze jest przymocować do nóżek wkrętami, po czym przewiercić półkę tak, aby przełożyć przez nią niewielką śrubkę.

To sprawi, że konstrukcja będzie znacznie wytrzymała, estetyczna i trwała. Na zakończenie prac należy wykonać skręcenie półki z kątownikiem. Doskonale posłużą temu różne, odpowiednio dopasowane śrubki, nakrętki, a także cały zestaw podkładek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.