Na czym tak naprawdę polega windykacja terenowa?

Usługi windykacyjne dla firm to rozwiązanie, z którego korzystają przedsiębiorstwa z różnych branż. Gdy dłużnik spóźnia się ze spłatą, a kontakt telefoniczny i listowny nie przyniósł pożądanych efektów, czas pójść krok dalej. Jednym z rozwiązań jest terenowa windykacja długów. Dziś sprawdzamy, jak dokładnie przebiegają takie działania.

Windykacja terenowa – w jaki sposób przeprowadza ją profesjonalna firma windykacyjna?

Rzetelny usługodawca najpierw gromadzi wyczerpujące informacje. Można do nich zaliczyć najważniejsze dane o dłużniku. Część z nich da się pozyskać bezpośrednio od wierzyciela. Warto, żeby windykacja należności opierała się na ścisłej współpracy między klientem a kancelarią windykacyjną. Odpowiednie przygotowanie znacznie zwiększa szanse na to, że windykacja terenowa zakończy się sukcesem.

Terenowa windykacja wierzytelności – co dalej?

Kancelaria windykacyjna przyjęła nasze zlecenie i zgromadziła cenne informacje? Czas więc na wizytę windykatora terenowego u dłużnika. Takie bezpośrednie spotkanie w wielu przypadkach jest dużo bardziej skuteczne niż kontakt z dłużnikiem za pośrednictwem telefonu czy pism. Specjalista wywiera wpływ psychologiczny, dokładnie przedstawiając, jakie konsekwencje wiążą się z brakiem spłaty długu.

Warto zaznaczyć, że wizyta takiego eksperta jak windykator terenowy nie ma nic wspólnego z egzekucją komorniczą. Specjalista, którego wysyła kancelaria windykacyjna, nie ma prawa:
1. wchodzić na teren dłużnika bez jego zgody;
2. zajmować i sprzedawać jego majątku.
Takie kompetencje ma jedynie komornik (przy czym na posesję dłużnika może on wejść jedynie w obecności policji).

Dlaczego windykator terenowy jest skuteczny?

Oprócz wcześniej wspomnianej presji psychologicznej, wynikającej z przedstawienia dłużnikowi nadchodzących konsekwencji, ważna jest jeszcze jedna kwestia. Większości osób zależy na tym, żeby nie utracić dobrego wizerunku w oczach przełożonych, współpracowników czy sąsiadów. Wieść o terenowej windykacji długów mogłaby nadszarpnąć reputację dłużnika, toteż wiele osób spłaca dług, by uniknąć kolejnej wizyty. Specjalistyczne usługi windykacyjne oferuje m.in. kancelaria Way to Solution.

Czy windykacja terenowa jest zgodna z prawem?

Obecne przepisy w żaden sposób nie zabraniają przeprowadzania windykacji terenowej. Specjalista może odwiedzić dłużnika zarówno w miejscu zamieszkania, jak i w miejscu pracy. Wywieranie presji nigdy (ani w przypadku działań komornika, ani w przypadku działań windykatora) nie może wiązać się z przemocą fizyczną i słowną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.