Oprocentowanie kredytu gotówkowego – na co zwrócić uwagę?

Wybierając kredyt gotówkowy w banku, nie warto się spieszyć. Poświęć czas na dokładne przeanalizowanie różnych propozycji. Zwróć uwagę na poszczególne składniki, w tym na oprocentowanie kredytu gotówkowego. Czym jest i dlaczego jest ono tak ważne? Lepiej wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne? Poznaj najważniejsze fakty!

Oprocentowanie kredytu – co to jest?

Oprocentowanie kredytu gotówkowego, czy kredytu w ogóle, to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jego ostateczny koszt. To właśnie ono jest determinantem, od którego uzależniona jest m.in. wysokość odsetek. Te natomiast wpływają na wysokość comiesięcznej raty. Jeśli dobrze poszukasz, masz szansę znaleźć tani kredyt gotówkowy na bardzo korzystnych zasadach, ale na pewno nie znajdziesz kredytu bez oprocentowania. Jest to bowiem przychód banku, który – co oczywiste – musi zarobić na udzieleniu kredytu.

Wysokość oprocentowania a prawo

Przeglądając propozycje kredytowe różnych banków, zauważysz, że różnią się one w wielu punktach, również w tym związanym z wysokością oprocentowania. Bank nie ma jednak pełnej dowolności w kwestii ustalania oprocentowania. Maksymalne oprocentowanie jest bowiem jasno określone prawem. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz zarówno w Kodeksie Cywilnym, jak i w Ustawie o kredycie konsumenckim. Co to oznacza w praktyce?

Maksymalne oprocentowanie w skali roku nie może być wyższe niż dwukrotność odsetek ustawowych. Te ulegają zmianom w zależności od stopy referencyjnej NBP – oblicza się je, dodając do niej 3,5 punktu procentowego. Choć wiele instytucji finansowych wyznacza oprocentowanie swoich produktów na poziomie niewiele niższym niż wspomniana dwukrotność odsetek ustawowych, dokładnie przeglądając propozycje, możesz trafić na najlepszy kredyt gotówkowy, który zaskoczy Cię bardzo korzystnymi warunkami.

Oprocentowanie a Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Chcąc zyskać pełen ogląd sytuacji i poznać faktyczny koszt kredytu, musisz przyjrzeć się nie tylko oprocentowaniu, które wskazuje odsetki w skali roku, ale przede wszystkim Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania, czyli RRSO. To ona uwzględnia wszystkie dodatkowe opłaty, jak m.in. prowizja, ubezpieczenie etc.

Oprocentowanie stałe czy zmienne?

Instytucje finansowe chętnie oferują produkty ze zmiennym oprocentowaniem. Dzięki temu mogą bowiem dokonać korekty w chwili, gdy wysokość stóp procentowych ulega zmianie. Decydując się na oprocentowanie zmienne, musisz liczyć się z możliwością zwiększenia raty kredytu. Oczywiście oprocentowanie zmienne działa w dwie strony, bo dzięki niemu rata może również zmaleć.

Kredyty gotówkowe ze stałym oprocentowaniem, jak sama nazwa wskazuje, mają to do siebie, że wysokość raty nie zmienia się przed ustalony okres spłaty niezależnie od okoliczności. Czasem taki kredyt może (choć nie musi!) być nieco droższy niż kredyt z oprocentowaniem zmiennym, ale zyskujesz dzięki niemu spokój i pewność, że zobowiązanie to niczym Cię nie zaskoczy. Decydując się na kredyt, koniecznie dowiedz się, jakim oprocentowaniem się cechuje – stałym czy zmiennym – i czy umowa np. nie zawiera informacji o tym, że po określonym czasie oprocentowanie stałe przechodzi w zmienne.

Czy jest szansa na negocjacje z bankiem w kwestii oprocentowania?

Jeśli poświęcisz chwilę na dokładne zapoznanie się z różnymi propozycjami, z pewnością znajdziesz kredyt gotówkowy na bardzo dobrych warunkach, w tym z niskim oprocentowaniem. Banki często oferują ciekawe, wyróżniające się na tle konkurencji produkty np. dla nowych klientów.

Jak znaleźć dobry kredyt gotówkowy?

Jeśli zależy Ci na czasie i nie chcesz tracić go na osobiste wizyty w poszczególnych bankach, wykorzystaj takie narzędzie jak porównywarka kredytów gotówkowych. Po wpisaniu danych, w tym m.in. wysokości kredytu i liczby rat, uzyskasz orientacyjne zestawienie propozycji różnych banków, które zawiera dane dotyczące całkowitego kosztu, RRSO, wysokości oprocentowania, prowizji etc. Jeśli któraś z nich Cię szczególnie zainteresuje, skontaktuj się z bankiem i dopełnij formalności!

Źródła:

  1. https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych/artykul/8/kredyt-gotowkowy-i-jego-oprocentowanie#:~:text=Oprocentowanie%20kredytu%20got%C3%B3wkowego%20to%20jeden%20z%20najwa%C5%BCniejszych%20koszt%C3%B3w,na%20finaln%C4%85%20sum%C4%99%2C%20jak%C4%85%20trzeba%20b%C4%99dzie%20zwr%C3%B3ci%C4%87%20bankowi.
  2. https://indos.pl/blog/odsetki-maksymalne-od-pozyczki/

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.