Sprawdzone pomysły na urządzenie działki rekreacyjnej.

Działki rekreacyjne cieszą się dużą popularnością od kilkudziesięciu lat. Wiele osób uważa je za doskonały pomysł na letni wypoczynek i nie ma w tym nic dziwnego: mniejsza czy większa powierzchnia działki rekreacyjnej może być miejscem zabaw dzieci czy pielęgnacji roślin dla zapalonych ogrodników. Wielbiciele spokojnego wypoczynku mogą zasiąść tam z kubkiem kawy i ulubioną książką, aby odpocząć w weekend po długim tygodniu pracy.

Jak urządzić działkę rekreacyjną?

Działka rekreacyjna może spełniać wiele funkcji, o ile odpowiednio ją rozplanujemy. Aby móc cieszyć się przyjemnym wypoczynkiem, ale jednocześnie czerpać z działki pewne korzyści, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

– jaka ziemia znajduje się na terenie działki? Czy będzie odpowiednia do uprawy warzyw i owoców?

– czy rozmiar działki umożliwi nasadzenie drzew owocowych? Należy pamiętać, że niektóre z nich (np. wybrane odmiany jabłoni) wyrastają do dość znaczących rozmiarów, a co za tym idzie – może okazać się, że posadzone zbyt blisko płotu sąsiada – po prostu zaczynają przerastać gałęziami na jego teren, czego lepiej unikać,

– czy układ elementów działki pozwala na podzielenie jej na strefę wypoczynkową i uprawną?

Powyższe kwestie są jedynie podstawowymi zagadnieniami w tym zakresie. Dodatkowo, warto dobrze zastanowić się, jakie warzywa, owoce i zioła są wykorzystywane w domowej kuchni na co dzień: w ten sposób można odpowiednio zaplanować, co znajdzie się w ogródku.

Oceń rozmiar działki

Ocena rozmiaru działki ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o jej optymalne rozplanowanie. Warto także zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej: na aspekcie użytkowym, czy raczej wypoczynkowym – i na tej podstawie dzielić działkę na fragmenty.

Jeżeli chodzi nam głównie o wypoczynek – strefę dla roślin możemy ograniczyć do niewymagających kwiatów i krzewów, okalających strefę do rodzinnego spędzania czasu. Jeśli jednak chcemy jeść warzywa i owoce z własnego ogródka – warto podzielić działkę rekreacyjną pół na pół, od frontu umieszczając roślinność, która odgrodzi nas nieco od ciekawskich spojrzeń.

Co powinno znaleźć się na działce?

Działka rekreacyjna powinna być urządzona tak, by spełniała wszelkie oczekiwania osób, które mają w planach ją użytkować. Co za tym idzie – oprócz roślinności warto umieścić na niej również inne elementy, które przydadzą się zarówno młodszym, jak i starszym użytkownikom działki.

Jeśli chcecie spędzać na niej długie godziny – zakup niewielkiego domku może okazać się dobrym pomysłem. To miejsce, w którym można bezpiecznie ułożyć dziecko na drzemkę, przygotować przekąskę czy skryć się przed nagłym deszczem. Tego rodzaju elementy infrastruktury ogródka działkowego należą do tych droższych, dlatego warto sprawdzić ofertę Smartney – pożyczka gotówkowa rozłożona na dogodne raty ułatwi sfinansowanie mniejszych i większych inwestycji na działce rekreacyjnej.

Dodatkowo, na działce warto umieścić choćby niedużą strefę relaksu, w której można oddać się błogiemu lenistwu. Podstawa z desek lub płyt kompozytowych, a na niej – wygodny zestaw mebli ogrodowych lub kilka hamaków z pewnością sprawią, że relaks na łonie natury stanie się jeszcze przyjemniejszy! Dla najmłodszych – warto zainwestować w piaskownicę lub mini plac zabaw i ustawić go w pobliżu strefy wypoczynku – w ten sposób można zawsze mieć na oku maluchy, nawet rozkoszując się pyszną kawą i ciastem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.