Środki ochrony roślin – do czego służą?

Pestycydy chemiczne są często stosowane w integrowanej ochronie roślin w celu wprowadzenia „poprawek”, gdy zawiodą środki kontroli biologicznej lub gdy wystąpi problem większy niż oczekiwano. Wiele różnych rodzajów środków może być bezpiecznie łączonych z naturalnymi zapylaczami i/lub wrogami w walce z określonymi szkodnikami, jednak zawsze rozsądne jest, aby rolnicy, którzy stosują jednocześnie środki chemiczne i biologiczne przed podjęciem jakichkolwiek decyzji powinni skonsultować się z ekspertem.

  • Czym są środki ochrony roślin?

Ogólna nazwa pestycydy odnosi się do wszystkich środków ochrony roślin stosowanych w uprawie roślin. Termin „środki ochrony roślin” jest węższy, ponieważ stosuje się go tylko wtedy, gdy rzeczywiście próbuje się zabić szkodniki. Istnieją jednak inne rodzaje substancji, które mogą pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu negatywnego wpływu szkodników na rośliny bez bezpośredniego ich zwalczania. Należą do nich repelenty (produkowane ze składników chemicznych) i atraktanty, które przyciągają pożyteczne owady, takie jak mrówki, które zjadają problematyczne insekty, zanim zaczną one wyrządzać zbyt duże szkody!

Dla wielu ogrodników środki ochrony roślin to zło konieczne, które pomaga zwalczać chwasty i szkodniki. Dla innych są to nieocenione substancje, które można wykorzystać w walce z chorobami powodowanymi przez grzyby czy inne szkodniki!

Środki ochrony roślin są często konieczne w rozwoju ogrodów, ale wiadomo, że mogą szkodzić człowiekowi i środowisku. Zawsze należy starannie dobierać preparaty, ponieważ mogą one mieć wpływ zarówno na nas samych (w przypadku stosowania), jak i na osoby z naszego otoczenia.

Podstawą jest wiedza o tym, jakie składniki tworzą te formuły, abyśmy mogli uniknąć niepotrzebnego narażenia, gdy mamy z nimi do czynienia.

 

  • Jak stosować środki ochrony roślin?

Aby środki ochrony roślin były skuteczne, należy je zawsze stosować zgodnie z ich przeznaczeniem. Przed zastosowaniem tych środków należy przeczytać instrukcje dotyczące właściwego stosowania i terminu, a także warunków pogodowych, w których będą one najlepiej działać – pomoże to zapewnić roślinom bezpieczeństwo, a jednocześnie sprawi, że nie zmarnujesz pieniędzy na coś, co nie zadziała!

Pierwszym krokiem do rozwiązania każdego problemu jest jego zidentyfikowanie. Jeśli masz problemy ze szkodnikami, szukaj znaków ostrzegawczych, takich jak uszkodzone rośliny lub ślimaki – im bardziej szczegółowo sprawdzisz, co jest nie tak, tym lepiej! Gdy już wiemy, jak poważna jest nasza sytuacja, przychodzi czas na działanie: naturalne środki zaradcze mogą się nie sprawdzić w tym przypadku; konieczne będzie sięgnięcie od razu po pestycydy, chyba że w zasięgu ręki są inne dostępne alternatywy.

Stosowanie środków ochrony roślin nie jest pozbawione wad. Na przykład środki owadobójcze mogą być szkodliwe dla ludzi i środowiska, jeśli nie są stosowane prawidłowo, a w przypadku zastosowania nieodpowiedniego produktu w nieodpowiedniej ilości mogą zniszczyć rośliny i zaszkodzić tobie. Dlatego należy wybierać tylko te najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.