Zdrowa sypialnia bez roztoczy

Alergie to powszechny problem zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Jednym z najczęstszych alergenów są roztocza kurzu domowego. Jeżeli w domu mieszka alergik, warto szczególnie zadbać o higienę w sypialni, żeby uniknąć zaostrzenia objawów.

Alergie to powszechny problem zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Jednym z najczęstszych alergenów są roztocza kurzu domowego. Jeżeli w domu mieszka alergik, warto szczególnie zadbać o higienę w sypialni, żeby uniknąć zaostrzenia objawów.

Pierwszym krokiem do dobrego samopoczucia jest wybór odpowiedniej kołdry i poduszki. Możemy wybrać np. kołdrę hipoalergiczną, wykonaną z bezpiecznych surowców. Na rynku dostępne są również kołdry antyroztoczowe, które pozwalają na zmniejszenie lub wyeliminowanie objawów alergii, ponieważ hamują rozwój roztoczy. Możemy zdecydować się także na kołdrę antyalergiczną, która przydaje się wszystkim alergikom, nie tylko uczulonym na roztocza. Zatrzymuje również rozwój pleśni, częstej przyczyny reakcji alergicznych. Warto jednak pamiętać, że kołdra i poduszka nie zachowują swoich właściwości na zawsze. Poduszkę należy wymienić po ok. dwóch-trzech latach, a kołdrę – po pięciu.

W sypialni alergika nie ma miejsca na zbędne bibeloty, które tylko gromadzą kurz. Pomieszczenie trzeba codziennie odkurzać, dlatego warto ułatwić sobie zadanie. Powinniśmy zrezygnować z ciężkich firanek czy narzut na łóżko. Najlepsze będą firany wykonane z lekkiej, zwiewnej tkaniny. Z narzuty i zasłon można całkowicie zrezygnować. Warto też unikać stawiania książek czy figurek na regale. Wykładzinę najlepiej zastąpić panelami, a tapetę – farbą do ścian.

Bezpieczny komplet pościeli 200×220

Ważny jest też odpowiedni wybór pościeli. Najlepiej postawić na naturalne materiały, czyli bawełnę we wszystkich jej odmianach. Bawełniany komplet pościeli 200×220 trzeba jednak odpowiednio konserwować, żeby zapewnić sobie komfortowy i higieniczny sen. Przede wszystkim, należy nastawić się na częste pranie. Pościel trzeba zmieniać raz w tygodniu i prać w temperaturze 60 st. To jednak nie wszystko. Najlepiej codziennie wietrzyć kołdrę i poduszkę. Powinniśmy wybrać na to odpowiednią porę. Najbardziej skuteczne jest wietrzenie na mrozie. W gorące dni, nie można wystawiać kołdry i poduszki na słońce, ponieważ to przyspiesza namnażanie roztoczy. Wietrzenie należy przełożyć na rano lub wieczór. Alergie bardzo często dotykają najmłodszych. W dziecięcym pokoju powinna więc znaleźć się pościel chłopięca lub dziewczęca, wykonana z bawełny. Tego typu tkanina nie wywoła reakcji alergicznej.

W sypialni dziecka nie sposób zrezygnować z zabawek. Warto jednak na noc zamykać je w szufladach. Podczas zakupu pluszaków, warto upewnić się, że można je regularnie prać. Niektórzy rodzice decydują się też na szybką dezynfekcję maskotek przez ujemną temperaturę w zamrażarce.

Alergia może znacząco obniżać komfort życia. Warto więc dowiedzieć się, jak sobie z nią radzić, żeby problemy były mniej dokuczliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.