Części do gramofonu – gdzie znaleźć odpowiednie?

Gramofon składa się z wielu ważnych części, o które należy należycie dbać i co jakiś czas wymieniać, żeby sprzęt służył nam jak najdłużej. Podstawową częścią każdego gramofonu jest z pewnością plinta (inaczej chassis). To wokół niej zbudowana jest mechaniczna część sprzętu. Na podstawie plinty zamontowany jest talerz oraz ramię. Często w tym miejscu występuje także silnik napędowy urządzenia.

Ta część gramofonu odpowiada za zapewnienie odpowiedniego i solidnego fundamentu, który służyć będzie pozostałym elementom, a także obraca płytą winylową nadając jej właściwą prędkość. Za napęd talerza odpowiedzialny jest napęd paskowy, który poruszając się po obwodzie talerza.

Innym, niezwykle ważnym elementem budowy gramofonu jest ramię gramofonowe, które służy do utrzymania wkładki gramofonowej tak, aby jej igła mogła odczytywać rowki płyt z minimalnymi zniekształceniami. W jego wnętrzu przebiegają przewody, których zadaniem jest przeprowadzanie sygnału audio z części wkładki do części wzmacniacza.

O czym warto pamiętać?

Istotną częścią gramofonu jest z pewnością przedwzmacniacz, który jest niezbędny, aby płyta winylowa mogła być prawidłowo odtworzona. Element ten zwany jest inaczej przedwzmacniaczem RIAA i wzmacnia sygnał z wkładki gramofonowej. Bez niego dźwięk gramofonu będzie zniekształcony.

Częścią, bez której żadne gramofon nie mógłby działać jest także całe okablowanie. Kable muszą być odpowiednie, posiadać niską pojemność własną i być zakończone właściwą wtyczką (często o standardzie DIN). Niezbędne jest również odpowiednie uziemienie sprzętu, do czego służy dodatkowa żyła przewodząca.

Każdy z tych elementów jest niezbędny do tego, aby móc cieszyć się wyjątkowym brzmieniem własnego gramofonu. Właściwie zadbane i wymieniane przy zużyciu lub awarii (na części o równie wysokiej jakości), pomogą utrzymać gramofon w znakomitym stanie przez wiele, wiele lat, nie pogarszając jakości wydawanych dźwięków.

Gdzie kupić części?

Szukając części do gramofonów warto wybierać odpowiednie sklepy muzyczne z profesjonalną i doświadczoną obsługą klienta, która doradzi i dobierze odpowiednie elementy do danego modelu sprzętu. Właściwy sklep pozwoli na nowo uruchomić każdy, nawet najstarszy model gramofonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.