Nowoczesne auta hybrydowe

Samochody hybrydowe stają się coraz bardziej popularne i powszechne. Zasadniczo samochód hybrydowy to taki, który wykorzystuje dwa lub więcej silników, tj. silnik elektryczny i silnik konwencjonalny (benzynowy lub wysokoprężny). Silnik elektryczny napędza samochód przy niższych prędkościach, a silnik spalinowy przy wyższych. Samochód hybrydowy, taki jak Skoda Octavia iV lub Superb iV nie tylko są bardziej oszczędne i tanie w eksploatacji, ale również emitują znacznie mniej szkodliwych substancji i gazów cieplarnianych.

Choć pojazdy hybrydowe zyskują na popularności, niewiele osób faktycznie z nich korzysta, głównie z powodu braku wiedzy na temat działania pojazdów hybrydowych i tego, czy są tak dobre, jak tradycyjne pojazdy napędzane benzyną.

Chociaż technologia istnieje od początku XX wieku, dopiero w ciągu ostatniej dekady cena ich produkcji doprowadziła je do zakresu możliwości dla przeciętnego kierowcy.

Pojazdy hybrydowo-elektryczne (HEV) łączą zalety zarówno silników spalinowych lub benzynowych, jak i silników elektrycznych, które wykorzystują energię zmagazynowaną w akumulatorach. Kluczowymi obszarami wydajności są hamowanie rekuperacyjne, podwójne źródła zasilania i rzadsza praca na biegu jałowym. Najnowszym rozwiązaniem w dziedzinie samochodów z napędem hybrydowym są rozwiązania typu plug-in. Takie samochody znajdują się w bardzo ciekawej ofercie samochodów Skody: https://centrumwroclaw.pl/skoda/skoda-emobility/. Umożliwiają one doładowanie akumulatora nie tylko w trakcie jazdy, ale również przez podłączenie do gniazdka elektrycznego (stąd nazwa).

Odzyskiwanie energii hamowania

Hybrydowego pojazdu elektrycznego nie można podłączyć w celu naładowania akumulatora. Akumulator jest ładowany za pomocą hamowania rekuperacyjnego oraz silnika spalinowego. Pomaga przekształcić energię kinetyczną wytworzoną przez jadący samochód w energię elektryczną zmagazynowaną z powrotem w akumulatorach. Silnik elektryczny napędza pojazd, jak również stawia opór jego ruchowi. Kiedy używasz hamulców, aby zwolnić, ten opór spowalnia samochód i jednocześnie ładuje akumulatory.

Podwójna moc połączonych silników

W zależności od warunków jazdy moc może pochodzić z silnika spalinowego, elektrycznego lub obu. Silnik elektryczny pracuje przy niskich prędkościach. Gdy zwiększasz prędkość, włącza się silnik spalinowy. Następnie akumulator elektryczny ładuje się za pomocą silnika spalinowego. Silnik elektryczny zapewnia również dodatkową moc, aby wspomóc silnik podczas przyspieszania lub wspinania się na wyższe wzniesienia.

Automatyczne uruchamianie/wyłączanie

Gdy pojazd się zatrzymuje, automatycznie wyłącza silnik i uruchamia go ponownie po naciśnięciu pedału przyspieszenia. Ta automatyzacja jest znacznie prostsza z silnikiem elektrycznym. Dodatkowa moc dostarczana przez silnik elektryczny może potencjalnie pozwolić na zastosowanie mniejszego silnika spalinowego. Akumulator nie tylko zasila dodatkowe obciążenia, ale także ogranicza pracę silnika na biegu jałowym po zatrzymaniu. Wszystkie te cechy zapewniają większą oszczędność paliwa bez pogorszenia osiągów.

Podczas gdy większość ludzi kojarzy pojazdy hybrydowe z pojazdami wykorzystującymi energię elektryczną jako główne alternatywne paliwo, obecnie dostępnych jest więcej opcji. Są też samochody wykorzystujące technologie hybrydowe z propanem i gazem ziemnym.

Amatorzy motoryzacji chcący sprawdzić swoje umiejętności na torze mogą skorzystać z oferty https://prezentmarzen.com/jazda-bolidem-formuly-1-w-co-drive-z-kierowca-wyscigowym/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.