Pasy przemysłowe – charakterystyka i przeznaczenie

Pasy przemysłowe są niezbędnymi elementami technologicznymi układów napędowych maszyn i pojazdów. Struktura oraz metody produkcji pasów przemysłowych ulegały wielu modyfikacjom na przestrzeni lat. Obecnie na rynku pasy przemysłowe dostępne są w różnych wariantach i wielkościach, a także wykonywane są z zaawansowanych strukturalnie materiałów. Jakie są rodzaje pasów przemysłowych oraz jakie jest ich przeznaczenie? O tym poniżej. 

Pasy napędowe są najważniejszym elementem układu napędowego. Ich rolą jest przenoszenie napędu z jednego koła na drugie. Najbardziej popularne i najczęściej stosowane są układy z dwoma kołami napędowymi które, w zależności od rozwiązań technologicznych zastosowanych w układzie, połączone są pasami różnego rodzaju. Pas klinowy, zębaty, czy płaski – każdy z nich dostosowany jest do wymogów danego układu.

Pasy klinowe

Pasy klinowe należą do grupy najpopularniejszych pasów transmisyjnych. Pod względem budowy i wytrzymałości są one najczęściej stosowane w układach napędowych. Pasy klinowe mają uniwersalną budowę – kształt profilu poprzecznego pasa przypomina literę „V”. Dzięki tej właśnie budowie, pasy klinowe są szeroko stosowane do budowy układów o dużej prędkości. Klinowy przekrój pasa sprawia, że z łatwością wpasowuje się w żłobienia koła napędowego, zapobiegając w ten sposób utratom mocy.

Pasy zębate

W układach wymagających precyzji oraz stałej i równomiernej prędkości przenoszenia idealnym rozwiązaniem są pasy zębate. W zależności od układu, pasy te dostępne są w dwóch wariantach – jako pasy jednostronnie zębate lub pasy podwójnie uzębione, znane również pod nazwą dwustronnych pasów synchronicznych..

Pasy wielorowkowe

Czasami niezbędne okazuje się jednoczesne wykorzystanie pasów klinowych i zębatych. Taką hybrydą wśród pasów przemysłowych są pasy wielorowkowe, które łączą w sobie cechy obu rodzajów pasów. Główną zaletą pasów wielorowkowych jest bardzo dobra przyczepność oraz wysoka odporność na uszkodzenia podczas przenoszenia dużych obciążeń. Dużym atutem pasów wielorowkowych jest również ich zdolność amortyzacji drgań.

Pasy napędowe płaskie

Najstarszą, a co za tym idzie, najprostszą i najbardziej powszechną metodą stosowaną w układach napędowych jest wykorzystanie pasów napędowych płaskich. Ten rodzaj pasów służy do przenoszenia mocy zarówno w napędach otwartych, jak i zamkniętych. Zaletą pasów płaskich jest możliwość przenoszenia dużej mocy oraz dwukierunkowej pracy z zachowaniem tej samej wydajności oraz wysokiej elastyczności.


Różnorodność pasów napędowych jest ogromna. Szeroką gamę produktów, zarówno w różnych branżach przemysłu, jak i w sprzętach codziennego użytku, oferuje Firma SAP Polska. W ofercie firmy znajdziemy taśmy transportujące i pasy napędowe dla przemysłu oraz dla klientów indywidualnych. Domeną sklepu jest nie tylko dystrybucja podzespołów i elementów technicznych, ale też wsparcie techniczne, fachowe doradztwo oraz stała współpraca z klientami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.