Dlaczego podczas zakładania firmy warto od razu nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Przychód, dochód netto i brutto, VAT, ryczałt, składki ZUS – to tylko kilka z wielu pojęć, z którymi zetkniemy się, próbując otworzyć pierwszy własny biznes. Czy są one nam znane? Każdy sam musi odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli nie lub mamy co do tego wątpliwości, wówczas najlepiej skontaktować się z biurem rachunkowym.

Pierwsza firma. Jak zacząć, to z biurem rachunkowym

Pracodawcy oraz pracownicy w ostatnich latach zaczęli częściej korzystać ze współpracy B2B (business to business). W skrócie można powiedzieć, że oznacza to rezygnację ze świadczenia pracy w ramach umowy o pracę, zlecenie lub dzieło, na rzecz otwarcia własnego biznesu i rozliczania się ze zleceniodawcą na partnerskich warunkach, co niesie korzyści finansowe dla obu stron.

W związku z tym coraz więcej Polaków zaczęło zakładać firmy, a segment jednoosobowych działalności wciąż rośnie. Niestety własna działalność ma też swoje niedogodności, a najbardziej odczuwalną jest konieczność rozliczania się z fiskusem.

Jeśli decydujemy się na otwarcie pierwszej działalności, warto już na samym początku nawiązać współpracę z biurem rachunkowym. Dlaczego? Ekspert doradzi nam, jakie zasady działalności będą najbardziej preferencyjne – czy wolimy rozliczać się na zasadach ogólnych, liniowych czy ryczałtowych? Czy warto być tzw. vatowcem lub nie? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy dopiero po szczegółowej ekspertyzie.

Biuro rachunkowe nie tylko podpowie nam, jakie rozwiązania będą najkorzystniejsze. Skompletuje także wszystkie potrzebne dokumenty, a my będziemy mogli zapomnieć o papierologii i zająć się przygotowaniami do otwarcia własnej firmy.

Własna działalność gospodarcza. Jak się rozliczyć?

Kiedy otworzymy własną działalność, warto oczywiście kontynuować współpracę z biurem rachunkowym. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze finanse są w dobrych rękach. Rozliczenia w Polsce nie należą do łatwych, a na dodatek wciąż się zmieniają, dlatego dobrze, żeby ktoś, kto ma odpowiednie kompetencje, wiedzę i doświadczenie, trzymał nad tym pieczę.

Poza tym zatrudnienie specjalisty sprawia, że sporo ciężkiej pracy zrzucamy z własnych barków. Dzięki temu będziemy mogli skupić się na rozwijaniu biznesu, a także poświęcić czas rodzinie oraz własnemu hobby.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z biurem rachunkowym Percentum z Bytomia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.