Jak dobrze wyposażyć domową apteczkę

Niestety, nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji, w której wystąpią u nas kłopoty ze zdrowiem – domowa apteczka jest niezbędnym przedmiotem, aby uniknąć niepotrzebnego stresu w takich chwilach. Ważne jest, by zawierała ona wszystkie potrzebne leki czy opatrunki, aby służyć pomocą dla nas samych, jak również pozostałych domowników. Jak odpowiednio wyposażyć domową apteczkę, by posiadała wszystko, co niezbędne?

Domowa apteczka – dlaczego jest tak ważna?

Część osób nie zwraca większej uwagi na zaopatrzenie apteczki, która znajduje się w ich domu. Zakładają oni, że mogą udać się do apteki, dopiero wtedy, gdy pojawi się problem. Jest to błąd, gdyż nagły ból może być tak silny, że nie będziemy w stanie udać się po zakup leku. Ponadto, w sytuacji, kiedy jesteśmy sami w mieszkaniu, odpowiednio zaopatrzona apteczka może okazać się zbawienna. Aby dobrze wyposażyć naszą domową apteczkę, z pomocą przychodzą nam miejsca dzięki którym możemy zakupić wszystkie potrzebne produkty – przykładem jest hurtownia medyczna, gdzie znajdziemy preparaty do dezynfekcji czy materiały opatrunkowe.

Domowa apteczka – co jest niezbędne?

Przygotowując domową apteczkę, warto podzielić ją na kategorie, które odpowiadają najczęstszym dolegliwościom. Pamiętaj jednak, że wystarczy, że zaopatrzysz się w przynajmniej jeden lek danej kategorii – nie ma konieczności robienia zapasów.

Środki ochrony przeciw COVID-19

Wśród produktów, które powinny znaleźć się w twojej domowej apteczce, z pewnością są jednorazowe maseczki i rękawiczki, jak również domowy test antygenowy wymazowy w kierunku wykrycia COVID-19. Preparat do dezynfekcji rąk jest również niezwykle przydatny, szczególnie w czasie pandemii.

Materiały opatrunkowe i środki dezynfekujące

Konieczne jest zaopatrzenie swojej apteczki w gazę jałową oraz niejałową, a także bandaże. Dodatkowo, należy pamiętać o plastrach z opatrunkiem oraz bez niego, wacie oraz jałowych kompresach. Przydadzą się one przy drobnych otarciach, jak również poważniejszych ranach. Jako środek dezynfekujący warto zakupić spirytus salicylowy. Można również nabyć wodę utlenioną, jednak należy pamiętać, że dość szybko traci ona ważność.

Środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne

Warto zakupić środki zawierające ibuprofen lub paracetamol – ten drugi jest bezpieczny dla dzieci. Produkty te pomogą nam w uśmierzeniu bólu. Nie można także zapomnieć o specyfikach łagodzących ból gardła, między innymi pastylkach do ssania, czy syropach na kaszel suchy bądź mokry – może stanowić to doraźną pomoc przy pierwszych objawach przeziębienia.

Preparaty na stłuczenia, urazy i oparzenia

Na stłuczenia czy urazy przyda się żel przeciwbólowy i przeciwzapalny, jak również żelowe kompresy. Warto zaopatrzyć się w pantenol w piance, który idealnie sprawdzi się przy oparzeniach słonecznych i termicznych.

Leki przeciwbiegunkowe

W naszej domowej apteczne powinny znaleźć się leki przeciwbiegunkowe, takie jak węgiel leczniczy, usprawniające pracę jelit oraz elektrolity, które zapobiegają odwodnieniu w czasie biegunki.

Leki na problemy żołądkowe

Do tej kategorii należą przeróżne krople ziołowe, tabletki czy herbaty, które przychodzą z pomocą w przypadku niestrawności, zaparć, wzdęć – to między innymi mięta, siemię lniane czy koper włoski. Warto pamiętać również o preparatach o rozkurczowym działaniu, które łagodzą skurcze w obrębie jamy brzusznej.

Leki przeciwalergiczne

Leki te są potrzebne w nagłej reakcji alergicznej na ukąszenia owadów, sierść zwierząt czy składniki pokarmowe. W aptekach dostępne są tabletki, żele przeciwświądowe, spraye do nosa, jednak wybór tych środków warto skonsultować z lekarzem.

Pozostałe wyposażenie

W naszej apteczne powinien znaleźć się sprzęt medyczny – termometr, ciśnieniomierz i inhalator. Należy również wyposażyć apteczkę w nożyczki. Dodatkowo, często zapomina się o soli fizjologicznej do przemywania oczu – warto jednak ją zakupić. Oprócz tego, w apteczce powinny znaleźć się środki, które regularnie przyjmujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.